Zbliżają się święta, a wraz z nimi tradycyjne spotkania rodzinne, firmowe bankiety i oczywiście Wigilia pracownicza. Wiem, że dla wiele z Was nie lubi tego typu spotkań.
Powodów jest mnóstwo, ale skupmy się na tym, który dotyczy obecnie Ciebie czyli jak być uczestniczką takiej Wigilii, ale jednocześnie przeżyć ją na trzeźwo. Zapewne jest to nie lada wyzwanie. Przecież nie możesz oznajmić na Wigilii pracowniczej, że nie pijesz alkoholu, bo masz z nim złą relację. To od razu rzuci na ciebie jakieś podejrzenie współpracowników.
W dzisiejszym wpisie skupię się właśnie na temacie Wigilii pracowniczej na trzeźwo. Podam Ci kilka sposobów, jak z elegancją i pewnością siebie odmówić alkoholu, jednocześnie biorąc udział w firmowych uroczystościach.
Czy udział w Wigilii firmowej jest przymusem?
Czy uczestnictwo w Wigilii firmowej powinno być uznane za przymusowe? To pytanie, które wiele z nas zaczyna sobie zadawać, zwłaszcza gdy podejmujemy decyzję o rezygnacji z alkoholu. Pracownicze spotkania świąteczne często łączą się z nieuchronną obecnością alkoholu, co dla Ciebie Łabędzico podejmująca decyzję o trzeźwości może stanowić wyzwanie.
Warto zastanowić się, czy udział w takich wydarzeniach powinien być kwestią indywidualnego wyboru, a może raczej firmowy HR powinien udostępnić ankietę wśród pracowników, aby uwzględniać różnorodność i potrzeby osób, w tym tych, którzy wybierają trzeźwość?
Zdaję sobie sprawę, że nie ma idealnych rozwiązań, życie nie jest czarno-białe. W związku z tym chciałam przybliżyć Ci ten temat, abyś szczególnie w tym świątecznym czasie nie czuła się wyobcowana, a zaopiekowana.
Zanim weźmiesz udział w Wigilii pracowniczej
Zacznij od zadania sobie kilku pytań, zanim zdecydujesz się na udział w imprezie, szczególnie w kontekście trzeźwienia. To ważny krok w drodze do zdrowia i samopoczucia, więc zastanów, czy takie spotkanie w obecności alkoholu jest dobrym pomysłem?
Jest to kluczowe, szczególnie w pierwszych chwilach trzeźwienia trzeźwienia? Jeśli dopiero zaczynasz swoją abstynencję, pierwsze tygodnie mogą być wyzwaniem. Napisałam o tym aż 4 artykuły, opisujące każdy tydzień abstynencji z osobna. Zachęcam do przeczytania, czego możesz się spodziewać w pierwszym tygodniu.
Ja sama dopiero po 6 miesiącach abstynencji zdecydowałam się na udział w spotkaniu towarzyskim, gdzie był obecny alkohol.
Nie sugeruję, że powinnaś postępować tak samo, ale biorąc pod uwagę swoje wcześniejsze doświadczenia, zdecydowałam się posłuchać terapeutów i unikać miejsc, gdzie alkohol jest obecny, dopóki nie czułam się na siłach. Tak naprawdę wewnętrznie silna.
Warto zastanowić się, czy impreza jest skoncentrowana tylko na alkoholu, czy może oferuje również inne aktywności. Jeśli firma organizuje imprezę w browarze z degustacją piwa, a nie czujesz się komfortowo, może warto odpuścić? Natomiast, jeśli masz pewność, że będziecie miały tam również inne atrakcje, to może być dobry moment na spotkanie z zespołem czy skupienie się na innych aktywnościach tego wydarzenia.
O tym, jak się nie dać namówić i nie napić na takiej imprezie oraz jakie bezpieczne i komfortowe dla Ciebie strategie wykorzystać podczas takich spotkań omawiam w nagrania na moim kanale na YT.
Jak być asertywną?
Czujesz, że potrzebujesz wzmocnić swoje poczucie własnej wartości poprzez praktykę asertywności? 💪
Chcesz bez wyrzutów sumienia odmówić współpracownikom, kiedy usłyszysz po raz kolejny “no z nami się nie napijesz” albo “no weź tylko jednego”. 🚫
Jeśli tak, to dołącz do mojego treningu asertywności! Startujemy jeszcze w tym roku! Czy to nie wspaniałe wejść na pełnej w Nowy Rok na trzeźwo? Wiem, że dasz radę. Czekamy na Ciebie. Ja i Twoje koleżanki Łabędzice. 👑🦢