Gotowa kroczyć wydeptaną przeze mnie drogą?

Święta bez alkoholu? Tak, to jest możliwe!

christams party

Zależy mi, abyś spojrzała na ten magiczny czas nieco inaczej niż zwykle. Dlatego podzielę się z Tobą kilkoma pytania, które warto sobie zadać przed świętami, aby zaplanować je tak, abyś mogła cieszyć się nimi bez konieczności sięgania po alkohol.

Z czym kojarzą Ci się święta?

Z pewnością z wieloma bodźcami, które wywołują w Tobie pragnienie sięgnięcia po alkohol. 🎄🥂 Być może są to toasty przy świątecznym stole? 🥂 Może szalone przygotowania i gorączkowe kupowanie prezentów na ostatnią chwilę? 🎁 A może ból związany z utratą kogoś bliskiego w tym roku?

Podejrzewam, że będą się w Tobie mieszały różnorodne emocje, od tych radosnych po te trudne, niewygodne, z którymi trzeba sobie jakoś poradzić… 😌😕

Twój umysł doskonale pamięta, że jeszcze niedawno procenty były odpowiedzią nie tylko na trudne sytuacje, ale także na chwile pełne radości. 🧠💔

Jeśli te święta mają być Twoim debiutem, może towarzyszyć Ci niepokój i dyskomfort, zwłaszcza w kontekście reakcji Twoich bliskich. Obawiasz się, jak wszyscy zareagują na Twój abstynencki debiut.

Jeśli mam zamiar przeżyć te święta bez alkoholu, konieczne jest zmienienie swojego podejścia i nie powtarzanie starych wzorców. To całkowicie naturalne, że chcesz wprowadzić nowe tradycje świąteczne, a przecież takim nowym zwyczajem będzie Twoja abstynencja 🎉

Zastanów się na spokojnie, jakie są Twoje skojarzenia. Zachęcam Cię, abyś spisała je na kartce lub w swoim własnym dzienniku. Nie oceniaj ich.

Jakie są Twoje oczekiwania wobec świąt?

Czy w ogóle masz jakieś oczekiwania? A może jest to czas dla Ciebie zupełnie obojętny? Czy chcesz, aby ten okres był cudowny, pełen wspomnień i radości? Czy może mamy obawy związane z oczekiwaniami wobec Ciebie Twoich najbliższych?

Niektóre z Was może marzą o tym, aby chociaż raz nie musiały, przygotowywać całej Wigilii same. Część z Was, może chce wyjechać pierwszy raz w życiu na wakacje pod czas świąt, albo spędzić Wigilię w górach. Zapytaj sama siebie, jakie są TWOJE potrzeby. Nazwij je i zapisz.

Zdefiniuj, jak chcesz się czuć podczas świąt

Warto zastanowić się, jakie emocje chciałabyś, aby towarzyszyły Ci w tym okresie. Czy pragniesz spokoju, ciszy, czy może ekscytacji? Zdefiniujmy, jak chcesz się czuć, a kolejnym korkiem jest stworzenie mini planu, który uwzględnienia własne oczekiwania, potrzeby i emocje. Twój plan powinien zawierać konkretne działania, jakie możesz podjąć np. w tym roku spędzam święta z moim partnerem i dzieckiem w górach; w tym roku na Wigilię idę do siostry; w tym roku korzystam z pomocy w postaci ekipy myjącej okna itd…

Kiedy zmieniają się emocje, zmienia się Twoje działanie i odbiór rzeczywistości np. nie jesteś już przeciążona i w rezultacie nie czujesz potrzeby sięgania po alkohol.

Zachęcam Cię gorąco do obejrzenia nagrania na moim kanale na YT, gdzie opowiadam więcej o tym, jak spędzić święta na trzeźwo i nie zwariować!

Święta to czas tradycji, ale równie ważne jest dostosowanie ich do Własnych potrzeb. Nie musisz podążać za oczekiwaniami innych (bo tak zawsze było), ale masz prawo stworzyć własne świąteczne doświadczenia. Święta bez alkoholu są równie magiczne i pełne radości, jeśli mi nie wierzysz, to sprawdź sama! Swoimi doświadczeniami możesz podzielić się z innymi Soberkami na naszej facebookowej grupie.

Udostępnij

Tagi

Picture of Witaj, jestem Asia
Witaj, jestem Asia

To miejsce dla każdego, kto poddaje pod wątpliwość swoją relację z alkoholem lub innymi substancjami psychoaktywnymi

Przeczytaj także...