Gotowa kroczyć wydeptaną przeze mnie drogą?

Self-care – to nie dla mnie. Dlaczego trudno mi wytrzeźwieć?

sober polish girl

Jak dbasz o siebie?

Pytam jak dbasz o siebie, ale może powinnam zadać pytanie czy w ogólne dbasz o siebie? 🤔

Co mam na myśli? Czy dbasz o higienę swoich myśli, emocji, potrzeb. Czy masz codzienny kontakt ze sobą? 

Jako trenerka trzeźwości pracuję z kobietami i towarzyszę im w procesie uzdrawiania relacji z alkoholem. Moje kochane Łabędzice mają bardzo często wspólny mianownik. 🦢❤️

Pomimo przeczytanych książek, przesłuchanych podcastów i ukończonych terapii uzależnień, często okazuje się, że posiadają one fundamentalne potrzeby, które pozostają niezaspokojone. To zaniedbanie własnych potrzeb może sprawić, że pokusa sięgnięcia po alkohol staje się silniejsza, zwłaszcza w trudnych chwilach.

W dzisiejszym artykule chciałabym podzielić się z Tobą najczęstszymi błędami, które utrudniają proces trzeźwienia. 🚫 Mogą się wydawać tak oczywiste, że aż niemożliwe, że będę o tym wspominać. A jednak, są to podstawowe potrzeby każdego człowieka. Kiedy je zaniedbujesz, wpływa to na cały Twój rytm dnia, później tygodnia, miesiąca itd…… ⏰

Czy jesteś ciągle zmęczona?

Prawdopodobnie, jeśli odstawiłaś alkohol borykasz się z bezsennością. To może być powód dlaczego teraz jesteś tak bardzo zmęczona. 

Alkohol, a sen to kwestia często poruszana w kontekście abstynencji. W trakcie rezygnacji z picia alkoholu doświadczasz pewnych trudności z zasypianiem i utrzymaniem głębokiego snu. Przez długi czas używałaś alkoholu za środek ułatwiający zasypianie. Jednak po jego eliminacji z życia, pojawiła się paradoksalna sytuacja – bezsenność. 

Mechanizmy snu 😴 stają się zakłócone, a organizm potrzebuje czasu, aby dostosować się do nowej rzeczywistości. Odpowiednie zrozumienie tego zjawiska oraz szukanie sposobów na powrót do zdrowego snu, uspokoi Cię i już nie będziesz się wściekać, że nie możesz zasnąć, a rano nie możesz wstać, bo potrzebujesz sobie jeszcze pospać. 

Więcej na temat wpływu alkoholu na sen możesz obejrzeć z tego nagrania

Twój organizm regeneruje się podczas snu. To jest jedna z najważniejszych podstawowych potrzeb człowieka. Warto, abyś o to zadbała. Może być to punkt wyjścia do dalszej pracy w utrzymaniu trzeźwości w Twoim codziennym życiu. 

Czy zdrowo się odżywiasz?

Przypomnij sobie, ile razy sięgałaś po alkohol na pusty żołądek, a następnie, po kilku kieliszkach czy smakowych piwach, traciłaś apetyt na jedzenie. 

Dlatego kolejnym istotnym elementem jest prawidłowe odżywianie. Zwróć proszę uwagę na to co jesz, jak jesz i o której godzinie. Czy zdarza ci się łatwo stracić równowagę, gdy burczy ci w brzuchu? Jeśli tak, to warto zadbać o regularne posiłki oraz odpowiednią ilość spożywanej wody – przynajmniej 2 litry dziennie.

W moim darmowym poradniku Godzina wina wyjaśniam, jak uczucie głodu i pragnienia w okolicach pewnych godzin znacznie zwiększa potrzebę sięgnięcia po niego.

Wiem, że jesteś ambitną kobietą. Twoją domeną jest to, że potrafisz robić wiele rzeczy samodzielnie. Masz wysokie standardy, mierzysz wysoko i masz pewne oczekiwania wobec życia. 

Jednak pamiętaj na pierwszym miejscu zawsze stawiaj swoje dobro. Kiedy zaspokoisz swoje podstawowe potrzeby, będzie to miało wpływ na pozostałe obszary Twojego życia. 

W tym także na to czy sięgasz po alkohol. 

Na początkowym etapie rezygnacji z alkoholu warto obniżyć oczekiwania, aby zwiększyć swoją efektywność w dłuższej perspektywie. Dlatego nie wstydź się prosić o pomoc i wsparcie. Nigdy, a szczególnie kiedy uzdrawiasz swoją relację z alkoholem. 💖🤗

Więcej o błędów, które utrudniają trzeźwienie możesz posłuchać w moim nagraniu na YT. 

Udostępnij

Tagi

Picture of Witaj, jestem Asia
Witaj, jestem Asia

To miejsce dla każdego, kto poddaje pod wątpliwość swoją relację z alkoholem lub innymi substancjami psychoaktywnymi

Przeczytaj także...