Gotowa kroczyć wydeptaną przeze mnie drogą?

Jak alkohol wpływa na pracę i karierę?

alkoholizm kobiet

Funkcjonowałam cały czas na bani i nie trzeźwiałam.

Kiedyś myślałam, że picie to tylko forma relaksu i odskocznia. Jednak z czasem zauważyłam, że alkohol zaczął stopniowo wkraczać w moje życie, zmieniając je nie do poznania. Nie tylko zabrał mi sporo czasu, wpłynął na moje życie prywatne i zdrowie, ale przede wszystkim na moją pracę i karierę.

Praca to nie tylko sposób na utrzymanie, ale także miejsce, gdzie spędzamy 1/3 naszego życia. Dlatego tak ważne jest aby nie wnosić osobistych problemów w tą przestrzeń. W tym wpisie przedstawię Ci, jak nadmierne picie alkoholu wpływa na Twój rozwój zawodowy. 

Jakie są skutki picia alkoholu, kiedy jesteś aktywna zawodowo?

Choć nadal istnieje pewne społeczne tabu wokół tego tematu, to coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że problem alkoholowy nie omija i nas moja droga Łabędzico. Skutki picia alkoholu u kobiet mogą być szczególnie dotkliwe, zarówno dla zdrowia fizycznego, życia społecznego i zawodowego. Wiesz, że nadmierne spożywanie alkoholu po pracy może znacząco wpłynąć na Twoją aktywność zawodową w wielu aspektach? Oto kilka przykładów:

Spadek koncentracji i zdolności do logicznego myślenia

Alkohol wpływa na centralny układ nerwowy, co może prowadzić do spadku koncentracji i utrudnienia w podejmowaniu logicznych decyzji. W pracy wymagającej precyzji i jasności umysłu, taki spadek może znacząco wpłynąć na wydajność.

Zmniejszenie szybkości reakcji i sprawności fizycznej

Alkohol hamuje reakcje nerwowe, co oznacza, że może być trudniej wykonywać zadania wymagające szybkości i sprawności fizycznej. Dotyczy to szczególnie zawodów, w których bezpieczeństwo i reakcje są kluczowe.

Pogorszenie jakości podejmowanych decyzji

Alkohol wpływa na zdolność do oceny sytuacji, co może skutkować podejmowaniem mniej trafnych i mniej rozważnych decyzji. W kontekście pracy, złe decyzje mogą prowadzić do problemów i błędów.

Trudności w komunikacji i współpracy z zespołem

Alkohol może wpłynąć na umiejętność komunikowania się i współpracy z innymi. Mogą wystąpić problemy w wyrażaniu myśli, zrozumieniu innych oraz utrzymaniu dobrych relacji z kolegami z pracy.

W moim przypadku spadek zdolności interpersonalnych skutkował niemożnością asertywnego wyrażania swoich granic, kiedy przełożeni zlecali mi zadania, z krótkim terminem realizacji.

Niemożność utrzymania stabilności emocjonalnej

Alkohol może prowadzić do wahania nastroju i utrudniać kontrolowanie emocji. W pracy, gdzie wymagane jest zachowanie profesjonalizmu i spokoju, takie zachowania mogą być szczególnie szkodliwe.

Wzrost absencji i obniżenie produktywności

Osoba z nadmiernym spożyciem alkoholu ma większą tendencję do częstszych absencji. Mogą wynikać zarówno z samopoczucia, osłabienia fizycznego, jak i problemów zdrowotnych spowodowanych nadużywaniem alkoholu.

Złe wrażenie na przełożonym i współpracownikach

Konsekwenkcje spożywania alkoholu po pracy mogą być postrzegane negatywnie przez przełożonych i współpracowników. I nawet jeśli nikt nie wie o Twoim problemie, Twój słaby performance może obniżyć opinię o Twoim profesjonalizmie, zaangażowaniu i wiarygodności.

Jak poradzić sobie ze skutkami picia alkoholu?

👉 Pierwszy krok to jest przede wszystkim uświadomienie sobie, że mam problem z piciem alkoholu i nie potrafię go już kontrolować. Warto zastanowić się nad przyczynami tego toksycznego nawyku. Czy jest to wynik stresu, presji czy może odreagowania po ciężkim dniu? Identyfikacja źródeł problemu jest kluczowa w procesie wychodzenia z uzależnienia.

👉 Następnie przeprowadź rozmowę ze sobą. Zacznij od szczerej odpowiedzi na pytania, które znajdziesz w SOBER DZIENNIKU. To narzędzie, które dla Ciebie przygotowałam. Pomoże Ci przyjrzeć się Twojej relacji z alkoholem, oraz temu co możesz w niej zmienić. Zastanów się, dlaczego sięgasz po alkohol i jakie są tego skutki.Zrozumienie istoty swoich działań, tego jak funkcjonujesz w swoim problemie to pierwszy krok w kierunku zmiany. 

👉 Poszukaj wsparcia, to jest kluczowe, aby nie być samej. Skoro masz tendencję do sięgania po alkohol, to znaczy, że on już Tobą rządzi. Jako trenerka trzeźwości stworzyłam taką przestrzeń, aby wspierać takie kobiety jak Ty. Dołącz do grupy Łabędzic na Facebooku i rozgość się. Jesteśmy po to, aby się wzajemnie wspierać. 

👉 Ostatnim krokiem, jeśli stąpasz już po cienkiej linie i obawiasz się zwolnienia, może być rozmowa z Twoim przełożonym. Prawdopodobnie Twoi współpracownicy wiedzą, że popijasz. Może nie widzą, ale uwierz – czują. Może siedzą cicho i tylko się przyglądają. Nie czekaj aż ktoś na Ciebie doniesie, zrób ten krok sama, dla siebie, ku swojemu szczęściu. 

Czy mówić pracodawcy o swoich problemach w życiu prywatnym?

Podjęcie decyzji o rozmowie z pracodawcą może być trudne, ale może być również kluczowe w rozwiązaniu tego problemu.

  1. Wybierz odpowiedni moment: Jeżeli zdecydujesz się podzielić swoim problemem z pracodawcą, wybierz odpowiedni moment i miejsce. Upewnij się, że będzie to rozmowa w prywatności i spokoju.
  2. Bądź szczerą i otwarta: W trakcie rozmowy z pracodawcą bądź szczerze otwarta co do swojego problemu. Wskazuj konkretne sytuacje, które Cię niepokoją, oraz opowiedz o krokach, jakie podjęłaś, aby rozwiązać ten problem.
  3. Zaproponuj rozwiązanie: Przygotuj propozycje, jak zamierzasz radzić sobie z sytuacją. To pokazuje, że jesteś zaangażowana w rozwiązanie problemu i gotowa do współpracy.

W rzeczywistości, firmy często starają się znaleźć rozwiązania pomocne dla pracowników z problemami osobistymi, takimi jak nałogi, aby wspierać ich w powrót na właściwą ścieżkę. Natomiast, kiedy nie mają pojęcia, że przechodzisz przez trudności w życiu prywatnym, widzą tylko wyniki Twojej pracy, a raczej ich brak. 👀

Przygotowałam dla Ciebie przykładowy skrypt rozmowy, którą możesz się zainspirować. To jest prostsze niż myślisz. 

-Dzień dobry, panie Smith. Chciałam porozmawiać z panem o pewnej sprawie.

-Oczywiście Joanna, siadaj. W czym mogę pomóc?

-Chodzi o moje ostatnie problemy z koncentracją i produktywnością. Obawiam się, że mogą być spowodowane moim problemem z alkoholem. 

-Rozumiem, doceniam, że mówisz o tym otwarcie. Czy zdarza Ci się picie w trakcie pracy?

-Niestety, tak. To ostatnio staje się coraz bardziej częste i wpływa na moją wydajność. 

-To bardzo poważny problem, który musimy rozwiązać. Zdaję sobie sprawę, że walka z nałogiem może być trudna. Czy rozważasz podjęcie kroków w celu poradzenia sobie z tym problemem? 

-Tak, chciałam podjąć terapią i znaleźć grupę wsparcia. Czuję, że to ostatni dzwonek aby podjąć działania. 

-Bardzo dobrze, cieszę się, że masz taki zamiar. Jesteśmy tu, aby Cię wspierać. Rozważmy także ewentualne urlopy lub czas pracy zdalnej, jeśli będziesz potrzebowała dodatkowego wsparcia.

-Dziękuję, to dla mnie wiele znaczy. Obiecuję, że będę pracować nad poprawą sytuacji. 

Niestety ja nie odbyłam takiej rozmowy z moim przełożonym. Z perspektywy czasu wiem, że to był mój błąd. 

O tym jak alkohol wpłynął na moją pracę, jak mnie zwolnili i jakie były skutki wpadania w cug alkoholowy dowiesz się z mojego najnowszego odcinka na moim kanale na YT. 📽️

Podsumowując 

Picie alkoholu w miejscu pracy może być trudnym problemem do pokonania, ale z odpowiednimi narzędziami i wsparciem jest to możliwe. Ważne jest, aby zacząć od szczerej rozmowy ze sobą i szukania alternatywnych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Jeżeli uznasz, że rozmowa z pracodawcą jest konieczna, pamiętaj o otwartości, szczerości i gotowości do zaproponowania rozwiązań.

Udostępnij

Tagi

Picture of Witaj, jestem Asia
Witaj, jestem Asia

To miejsce dla każdego, kto poddaje pod wątpliwość swoją relację z alkoholem lub innymi substancjami psychoaktywnymi

Przeczytaj także...