Gotowa kroczyć wydeptaną przeze mnie drogą?

Jak w 5 krokach odmówić picia alkoholu podczas świąt

świeta bez alkoholu

Święta to czas magicznej atmosfery, pełnej radości, spotkań rodzinnych i pysznego jedzenia. Jednak świąteczne okoliczności czasami stawiają nas w sytuacjach, w których próba odmówienia alkoholu może być dla nas wyzwaniem.

Dlatego w tym wpisie chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma sprawdzonymi sposobami na eleganckie i pełne klasy odmawianie alkoholu podczas świątecznych spotkań. 🎄🥂

Choć Twoja decyzja mogą być postrzegana jako odstępstwo od „normy”, to najważniejsza jest miłość do siebie. Skoro wiesz, że picie alkoholu Ci nie służy. Zadbaj o siebie w pierwszej kolejności.

Zapraszam Cię do zapoznania się z kilkoma wskazówkami, jak z gracją odmówić kieliszka wina, będąc w pełni autentyczną i nie czuć poczucia winy ani starty. 🌟🍷

Poinformuj, że nie pijesz z wyprzedzeniem

Często wspominam, jak istotne jest zweryfikowanie świątecznych oczekiwań i oddzielenie tego, co chcemy dla siebie od tego, czego oczekują inni. Poinformowanie z wyprzedzeniem, że nie pijemy, zwiększa Twoją szansę na zachowanie abstynencji.

I absolutnie nie mam na myśli stwierdzenia „nie mogę pić”.

Określenie swoich zamiarów i powiadomienie kogoś o swoich planach zwiększa szanse na utrzymanie abstynencji. Dla Twoich bliskich nie będzie to zaskoczeniem, kiedy nagle przy świątecznym stole oznajmić wszystkim, że Ty dziś to nie pijesz. Narażasz się wtedy na serię niewygodnych pytań, które mogą Cię złamać.

Wyślij wiadomość do bliskich, że podczas świąt, że nie pijesz alkoholu

Najlepiej wysłać wiadomość przed spotkaniem czy uroczystością, w której planujemy uczestniczyć. Odpowiednie sformułowanie swojego postanowienia bycia trzeźwią pomaga uniknąć niepotrzebnych pytań i nieporozumień, o czym wspomniałam powyżej.

  • Jeżeli to Ty jesteś gospodarzem, przekazujesz wszystkim informację, że w tegoroczne święta zdecydowałaś się zrezygnować z alkoholu ze względu na aktywny udział w wyzwaniu, które ma na celu poprawę Twojego zdrowia i ogólnego samopoczucia. W związku z tym nie będziesz podawać alkoholu. Jeśli ktoś ma ochotę, może zadbać o swoje zapasy. 🥤

Nie używaj wymówek dotyczących konkretnego dnia czy antybiotyków, gdy odmawiasz. Tego rodzaju preteksty mogą prowadzić do nadmiernych pytań w przyszłości. 🚫💊

  • W przypadku, gdy jesteś gościem, wcześniej daj znać gospodarzom, że zabierasz ze sobą ulubione napoje bezalkoholowe, eliminując tym samym konieczność martwienia się o dostęp do napojów bezalkoholowych na miejscu. 🤗🥤

Zachęcam Cię gorąco do obejrzenia nagrania na moim kanale na YT, gdzie dzielę się z Tobą 5 poradami, jak skutecznie odmówić picia alkoholu podczas świąt. Nie obrażając przy tym nikogo.

Zawsze kochaj siebie

Z wielu rozmów z Wami, także podczas moich sesji coachingowych wynika, że odmawiając picia alkoholu najbardziej boicie się odrzucenia.

Obawiasz się, że możesz komuś sprawić przykrość lub że ktoś straci do Ciebie sympatię.

Akt odmawiania często wywołuje u Ciebie uczucie dyskomfortu.

Osobiście, jeszcze niedawno, akceptowałam wiele propozycji, chociaż nie zawsze było to dla mnie wygodne.

Byłam gotowa ulegać i łamać swoje własne zasady moralne, z tych samych powodów, które sugerowały, że to właśnie powinnam zrobić.

Unikałam bycia postrzeganą jako egoistka. Tymczasem troszczenie się o siebie, wyznaczanie granic, to nie egoizm.

To wyraz miłości do samej siebie. Niestety wiele z Was nie czuje, że zasługuje na dobro. Dlatego tak trudno jest postawić granicę, która będzie nas chronić.

To, że coś jest dla kogoś priorytetem, nie oznacza, że musi to być również Twój priorytet. Zatem, jeśli Twoi bliscy tylko wyczekują okazji do napicia się alkoholu, nie oznacza że Ty też masz tak robić.

Poza tym, kiedy mówisz innym TAK, tak naprawdę mówisz sobie NIE. Kiedy godzisz się na coś mimo, że tego wewnętrznie nie chcesz zatracasz jakąś cząstkę siebie.

Dobra wiadomość jest taka, że można to przepracować np. na terapii czy skorzystania ze wsparcia coacha.

Zachęcam Cię także do dołączenia do grupy cudownych Łabędzic na facebookowej grupie.

Udostępnij

Tagi

Picture of Witaj, jestem Asia
Witaj, jestem Asia

To miejsce dla każdego, kto poddaje pod wątpliwość swoją relację z alkoholem lub innymi substancjami psychoaktywnymi

Przeczytaj także...