Rozwiąż quiz i dowiedz się, czy potrzebna Ci przerwa od alkoholu. Kliknij TUTAJ.

Jak ograniczyć alkohol i jak pić mniej?

jak pić mniej

Chcesz być szczęśliwa, wolna, czuć, że możesz kontrolować swoje zachowania? A co jeśli powiem Ci, że jest to osiągalne, nawet w kontekście ograniczania spożycia alkoholu?

To zrozumiałe, że próba ta może wydawać się trudna, a w głowie pojawią się wątpliwości. Jednak zanim podejmiesz wewnętrzną decyzję o ograniczeniu alkoholu, pozwól, że podzielę się z Tobą przemyśleniami i strategiami, które mogą Ci pomóc skutecznie zmierzyć się z tym wyzwaniem.

Pozbycie się tego uciążliwego musika, który nieustannie ciągnie Cię w stronę alkoholu, to pierwszy krok w kierunku osiągnięcia równowagi i zdrowego podejścia do picia. Ten wpis zawiera praktyczne wskazówki i inspiracje, które mają na celu wesprzeć Cię w tym procesie. Razem możemy znaleźć drogę do pełniejszego, radosnego życia, wolnego od niepożądanych nawyków.

Dlaczego trudno jest przestać pić?

To pytanie, które często zadajemy sobie, nie szukając odpowiedzi w naszych nawykach, emocjach i myślach. Wierzę, że każda z nas ma ogromną siłę w sobie, by podjąć kroki w stronę zdrowszego, bardziej świadomego życia. Poniżej zamieszczam kilka przyczyn, dlaczego utknęłaś w niezdrowej relacji z alkoholem:

Presja Społeczna: Jesteśmy otoczone kulturą, która promuje picie alkoholu jako sposób na relaks czy na odstresowanie się. Jednak pamiętaj, że istnieje wiele innych, zdrowszych sposobów na radzenie sobie z trudnościami oraz spędzania wolnego czasu.

Emocje i Stres: Nie będzie nowością, jeśli napiszę, że często zapijasz swoje smutki, rozgoryczenia, porażki i lęki. Jest to dla Ciebie ucieczka od codziennych wyzwań.

Twoja osobista historia uzależnienia: Jeśli miałaś wcześniejsze doświadczenia z uzależnieniem lub nadużyciem alkoholu i nie rozprawiłaś się z tym tematem. Uwierz mi, on sam nie znika.

Brak Alternatyw na inny styl życia: Razem możemy poszukać zdrowszych sposobów na spędzanie czasu i radzenie sobie z trudnościami, które nie będą wiązały się z alkoholem. Natomiast będą działały na Ciebie motywująco i będą budowały zdrowe nawyki w Twoim życiu codziennym.

Jak kontrolować swoje picie?

Teraz pora na kilka słów o oszukiwaniu samej siebie: czyli o sztuczkach, które nie działają! 

Kiedy obmyślasz kolejne strategie, jak dziś ograniczysz alkohol, albo postarasz się w ogóle po niego nie sięgać, nawet o nim nie myśleć. Twoje koleżanki robią dokładnie to samo. 

  • Ewa kupuje mniejsze butelki. Ale szybko okazuje się, że to tylko doprowadziło do częstszych wizyt w sklepie. Mniejsze butelki sprawiały, że czuła, że może sobie pozwolić na więcej, co w końcu doprowadziło do jeszcze większego spożycia alkoholu.
  • Kaśka pije tylko w weekendy. Niestety, okazało się, że te długo oczekiwane weekendy stawały się dla niej pretekstem do picia jeszcze większych ilości alkoholu.
  • Zuza wymyśla, że w jej domu wcale nie będzie alkoholu. Wierzyła, że jeśli nie będzie miała łatwego dostępu, to będzie łatwiej jej kontrolować ilość wypijanych trunków. Jednak szybko zdała sobie sprawę, że to nie jest takie proste. W razie potrzeby, zawsze mogła pójść do sklepu i kupić butelkę wina.

Dlaczego te z pozoru logiczne strategie nie zadziałały? 

Bo są to strategie, które często nie docierają do sedna problemu. Mogą Cię tylko jeszcze bardziej zmotywować do picia. Tak, dokładnie tak jest. Bo czujesz kolejny raz frustrację i złość, że znów zawiodłaś samą siebie. Podjęłaś próbę i znowu dupa. 

Chcesz poznać gdzie tkwi problem? Obejrzyj koniecznie mój najnowszy filmik na moim kanale na YouTube, który nagrałam właśnie o tym.

Jak zorganizować sobie życie bez alkoholu?

Na zakończenie powiem Ci coś. Możesz osiągnąć prawdziwą wolność. Tak to jest możliwe. Skoro ja dałam radę, to Ty też sobie poradzisz. Jestem o tym przekonana. Zdolniacho! Czas na zmianę perspektywy. Oto kilka pomysłów, jak skutecznie wypełnić czas, kiedy nie pijesz alkoholu. Mam nadzieję, że będą Ci pomocne i wybierzesz choć jeden dla siebie.

  1. Zajmij się sportem lub aktywnością fizyczną: Regularna aktywność fizyczna nie tylko wspiera zdrowie, ale również może być świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Możesz zacząć biegać, jeździć na rowerze, pływać, uczęszczać na zajęcia fitness lub zacząć uprawiać sport, który zawsze Cię interesował.
  2. Rozwijaj swoje zainteresowania i hobby: Znalezienie nowego hobby lub rozwijanie tych, które już masz, może być satysfakcjonującym i twórczym zajęciem. Malowanie, rysowanie, gotowanie, ogrodnictwo, czy nauka nowego języka – to tylko niektóre z pomysłów.
  3. Włącz się w wolontariat lub działaj społecznie: Pomaganie innym może być nie tylko satysfakcjonujące, ale także daje poczucie, że dokonujesz pozytywnych zmian w swoim otoczeniu. Znajdź lokalne organizacje lub projekty, które Cię interesują.
  4. Poszukaj wsparcia w nowym otoczenia: Dziel się swoimi postanowieniami z bliskimi i znajdź osoby, które Cię wspierają. Razem będziecie w stanie pokonać trudności. Idealną przestrzenią do tego jest nasza fejsbukowa grupa Łabędzic. Dołączam!
  5. Wspieraj rozwój osobisty: Wykorzystaj czas, który wcześniej poświęcałaś na picie, na inwestowanie w siebie. Czytaj książki, słuchaj podcastów, uczestnicz w warsztatach czy kursach, które pomagają Ci rozwijać umiejętności i pasje.

I pamiętaj zawsze bądź dla siebie wyrozumiała. W końcu będziesz ze sobą szła przez całe życie. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić to przeczytaj mój artykuł o 3 sposobach na bycie swoją najlepszą przyjaciółką.

Udostępnij

Tagi

Picture of Witaj, jestem Asia
Witaj, jestem Asia

To miejsce dla każdego, kto poddaje pod wątpliwość swoją relację z alkoholem lub innymi substancjami psychoaktywnymi

Przeczytaj także...