Rozwiąż quiz i dowiedz się, czy potrzebna Ci przerwa od alkoholu. Kliknij TUTAJ.

Dlaczego współczesne kobiety piją alkohol?

dlaczego kobiety piją

Chciałabym poruszyć temat, który może wydawać się nietypowy, jaki jest związek między filmem Barbie a nawykiem picia u kobiet? Choć film ten nie ma bezpośredniego nawiązania do spożywania alkoholu, to zawiera monolog, który doskonale oddaje presję, z którą kobiety muszą się zmagać w dzisiejszym społeczeństwie.

Obejrzałam film Barbie po tym, jak jedna z moich obserwatorek na Instagramie podzieliła się z nami fragmentem monologu Glorii. Dzięki tej inspiracji postanowiłam pochylić się nad tym tematem w tym wpisie blogowym. Monolog Glorii dotyczy trudności bycia kobietą we współczesnym świecie. Uwidocznił powiązanie dylematów i oczekiwań stawianych obecnie kobietom, a ja połączyłam je ze źródłem sięgania po alkohol przez kobiety.

Jak presja społeczna wpływa na picie alkoholu u kobiet?

Głos „Firmowej Glorii z Barbi” staje się echem współczesnej rzeczywistości, rzucając światło na trudności, z jakimi kobiety borykają się każdego dnia. Jej słynny monolog to gorzki przypomnienie o absurdalnych oczekiwaniach, jakie społeczeństwo nakłada na kobiety. Musimy być piękne, mądre, niezwykłe, ale paradoksalnie zawsze znajdzie się ktoś, kto uzna, że to nie wystarcza. Przytłoczone koniecznością bycia szczupłymi, ale jednocześnie zdrowymi, szefowymi, ale bez podłości, matkami sukcesu, ale zawsze troszczącymi się o innych, kobiety stają przed nieustającym konfliktem o własną tożsamość.

Monolog ten ukazuje bezlitosne podwójne standardy, z którymi kobiety muszą się zmagać, jednocześnie oczekując wdzięczności za spełnianie tych niemożliwych norm. W tych słowach odzwierciedlają się współczesne wyzwania kobiet, które mimo postępu społecznego wciąż zmagają się z absurdalnymi oczekiwaniami i presją, które sprawiają, że czują się zawsze niewystarczające.

W mojej pracy poznaję wiele kobiet, które mimo pozornej doskonałości swojego życia sięgają po alkohol. Sama nie rozumieją dlaczego tak się dzieje.

Otóż jedną z kluczowych przyczyn tego zjawiska jest właśnie wspomniana powyżej presją społeczna. Kobiety obciążone są oczekiwaniami dotyczącymi ich wyglądu, roli społecznej, czy sukcesu zawodowego. Dodatkowo, nieustające zobowiązania różnego rodzaju, czy to w sferze zawodowej, rodzinnej czy społecznej, sprawiają, że alkohol staje się dla nich kopalnią ukojenia, miejscem ucieczki od codziennego ciśnienia. Zatem presja społeczna, osobiste zobowiązania i nie mająca końca lista oczekiwań stanowi często tło dla tego trudnego do zrozumienia przez otoczenie szukania ukojenia w alkoholu.

O 4 powodach dlaczego jeszcze pijesz alkohol możesz przeczytać w osobnym artykule na moim blogu. 

Dlaczego uciekasz od swoich emocji?

Słowa Glorii posiadają logiczny sens. Już od najmłodszych lat uczymy się unikać wyrażania uczuć i zamykać się przed presją społeczną. Dlaczego jesteś smutna? Nie wyrażaj tego płaczem. Z czasem opracowujemy własne mechanizmy obronne, z których często wynika potrzeba ucieczki, a niejednokrotnie sięgamy po alkohol, gdyż wydaje się on skutecznym rozwiązaniem. Pełni on znakomitą funkcję, pozwalając nam ignorować własne niedoskonałości i zbliżać się do wizerunku, który chciałybyśmy przedstawiać lub myślimy, że powinniśmy przedstawia światu. Jakąś wykreowaną wersję siebie, która ma się nijak do tego co czujemy wewnątrz.

A to właśnie w naszym sercu kotłuje się mnóstwo sprzecznych emocji, których same nie rozumiemy. Często nie potrafimy ich nawet nazwać, a co dopiero nimi zarządzać. Dlatego tak ważne jest umiejętne zarządzanie własnymi emocjami, ponieważ często pod wpływem emocji podejmujemy pochopnie decyzje, których poźniej konsekwencji żałujemy. Zachęcam do współpracy z terapeutą lub osobą, która jest po prostu wykwalifikowana, a dzięki której będziesz mogła skutecznie uzdrowić swoją relację z alkoholem.

Doskonale pamiętam, jak czułam się, kiedy piłam, a nawet zanim zaczęłam pić. Chciałam być wszystkimi, tylko nie sobą. Więcej temat picia współczesnych kobiet opowiadam w nagraniu na moim kanale na YT.

Jak uzdrowić swoją relację z alkoholem w 5 krokach?

Nie zapominaj, że w podróży ku trzeźwości masz wsparcie. Utworzyłam dla Ciebie miejsce, w którym znajdziesz akceptację i zrozumienie – mówię o naszej społeczności na Facebooku. Oprócz Soberek, będę tam również ja – Joanna, Twoja mentorka w procesie trzeźwości.

Udostępnij

Tagi

Picture of Witaj, jestem Asia
Witaj, jestem Asia

To miejsce dla każdego, kto poddaje pod wątpliwość swoją relację z alkoholem lub innymi substancjami psychoaktywnymi

Przeczytaj także...